Archive for Temmuz, 2012

‘Kaos’un Kutsal Kitabı..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘aile günün birinde aşılması gerekecek bir kurumdur, varlık nedeni yoktur : aile, çoğu durumda, kalabalıktır, evren aşırı kalabalıktır, dahası, en tartışmalı fikirlerimizin kaynağı ailedir ve doğruluğu korkutan eserler arasında yanlış fikirleri sürdürme lüksümüz olamaz.. yalnızca öjenik ailelere hoşgörü gösterilebilir, bunların da az sayıda olduğunu biliyoruz, diğerleri sonunda bize arzu edilmez gelecektir ve yoksulluğun tehdit ettiği bir dünyada her yoksul sefaleti arttırır, her yoksul aile varlığı nedeniyle zaten kriminaldir.. şuna ikna olalım ki merhamet bir saçmalıktır, merhamet gösterilen kişileri bozar, hayırsever ruhlara trapez olup merhametin kurbanı olmaktansa kendini yok etmek yeğdir.. muhtaç durumda olanların nasibi olan izdiham, hangi ülkede ve hangi çağda olunursa olunsun, dinsel ve ahlaki otoritelerin sessizliğine rağmen, iğrençliğin zirvesidir: oysa, elli yüzyıldır kimse bunu dert etmedi, çünkü düzen çare – kısırlık- bulmaktansa iğrençliği tercih eder.. düzen her zaman gayri insaniydi, ahlak düzeni tüm düzenlerin en gayri insanisidir..

 

dünyayı ahlaksızlık kurtaracak; dinlenme ve gevşeme, her türden fedakarlığın reddi ve militan erdemlerin terk edilmesi, saygın olarak nitelediğimiz her şeyin küçümsenmesi ve uçarılığa rıza göstermek kurtaracak, erkekliğin bizi götürdüğü ve asla geri dönülmeyecek kâbustan bizi dişilik kurtaracak, çünkü erkek ölümün eşidir ve ölüm erkeğin yoluna yordamına öncülük eder..’

 

ALBERT CARACO..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Kaos’un Kutsal Kitabı..’ , ALBERT CARACO, Çeviri : IŞIK ERGÜDEN, VERSUS Yayınları, Eylül 2007, 120 Sayfa..

‘mi’ telsiz bir gece..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

boktan, sıkıntılı ve yoğun günlere devam.. üç beş dostumuz kardeşimiz olmasa yanmışız.. akbabalar çöktü mü birden çöküveriyorlar.. kafanı bile kaldırıp aman dilemene fırsat vermiyorlar.. işte böyle zor günlerde kardeşliğin hasını her aşamada ve her türlü yapanlardan biri olan ‘zaferim’in (zafer yalçınpınar) dün doğum günüydü.. ancak hem yoğunluğumuzdan hem kafamızı kaldırıp etrafımıza bakamadığımızdan ben de unuttum bir şeyler yazmayı.. doğum gününü unutmamıştım.. gece birlikte kutladık baş başa ama bir şeyler yazmaya gücüm zaten yetmezdi dün..

eve gittiğimde ‘neredesin la’ diye kapıyı açtı bana sarıldı.. ‘kardeşim neredesin, yalnız bırakıyorsun beni böyle günde’ dedi.. ‘haklısın’ deyip içeriye girdim.. böyle güzel günlerin resmi içeceği jackin en sevdiği şişesini çıkarıp verince çok sevindi.. ama içmeyeceğimi söyledim, malum ben içkiyi bıraktım bir süredir.. karaciğeri garaja çektik dinlendiriyoruz ‘gamzem’ sayesinde.. tabi ara sıra kaçamaklar olmuyor değil.. neyse zaferim zaten rakı içtiğinden rakıya devam etti.. sonra dur sana biraz gitar çalayım dedi.. biraz akorduyla uğraştıktan sonra kusura bakma dedi ‘mi’ teli yok biraz kötü olabilir dedi.. başladı çalmaya.. kardeşim o ne.. daha önce bir türlü çaldıramadığımız gitarı eline aldığında koptu gitti zaferim hem çalıyor hem söylüyor.. ‘mi’ teline ne gerek vardı ki.. gayet güzeldi her şey..

şaşkınlığı kısa sürede attıktan sonra istek parçalara başladım.. ‘pink floyd’tan ‘wish you were here’ diyorum çalıyor.. ‘deep purple’dan ‘child in time’ diyorum çalıyor ve söylüyor hepsini..

dağıldım kaldım.. lan bir daha böyle yapar çalmazsan kırarım o gitarı, artık her gün bize çalacaksın dedim.. gerçekten yeteneğine hayran kaldım zaferimin.. bizim komşi  ‘fran(sı)z’la iyi bir eküri olurlar aslında.. dur bakalım ben bunları bir araya getireyim de..

neyse zaferim yirmiye yakın şarkıyı hem çalıp hem söyledi, tabi ‘wish you were here’ şarkısını benim yüzümden dört kere tekrarladı.. gitarı bıraktığında parmakları kan toplamıştı.. artık o yandı her gün çalacak bize.. ve dedim ki her günümüz böyle ‘mi’ telsiz olsun da böyle olsun zaferim dedim..

zaferim aslında çok güzel bir günde doğmuş.. onu da bana kendisi hatırlattı gece güzel bir hediyeyle.. 26 temmuz 1953’te ‘fidel castro’ ve arkadaşlarının faşist küba ordusuna karşı yaptığı ‘moncada’ kışlası baskının tarihidir ve daha sonra ‘fidel’ ve arkadaşlarının kurduğu askeri örgütün adını almıştır bu tarih : m-26-7.. zaferimin doğum günüyle birlikte bugünü de anmış olduk onun sayesinde..

tüm aylaklar adına tekrar zaferimin doğum günü buradan bir kez daha kutluyor ve mi telsiz ama özgür bir dünya ve  muhterislerden kurtulmuş özgür bir şiir umuduyla diyerek nice yıllar diliyorum..

Nedim.. (Crockett..)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Oksi)Moronlar İçin El Kitabı

 

basitçe kapat

sağ elinle sol gözünün kendisinin kendisini

kapanışını

kap

at

 

gene kapat çünkü anlamadın

sağ elinle sol yüzünün gözünü

kendisini aynada tanıyamadığını şunu

kap

tuttuğun gibi

at

 

evet şu at, bildiğin kişneyen yüce

salaklar için ileri ve düzeyli

açıklamayı :

hemşerilerin gsmh tayyip bıyığını

mühendis müdürü ya da bordronu

ve ‘geçinemiyorum’u falan

kap

at

 

imzanı :

 

bir zafer yalçınpınar

ki pantolonu belinden kaçar

birden anında

diyor ki defalarca :

 

-bu boşluğu kapat-

 

ZAFER YALÇINPINAR

 

‘Meydansız’ , ZAFER YALÇINPINAR, Çekirdek Sanat Yayınları, Şubat 2009, 69 Sayfa..

 

 

hoş geldin DENİZ BARAN !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘aylak adam ailesi gün geçtikçe büyüyor.. çeşitli nedenlerle durağanlaşan yalnızlaşan  aylak adamız yakında tüm gücüyle geri dönüş yapıyor hem de ailemizin en küçük üyesi ‘deniz baran’ımızla..

‘emel ve gürsel’ kardeşlerimizin bugün ‘deniz baran’ı dünyaya ve biz aylaklara merhaba dedi.. en yakışıklı aylak ‘deniz baran’ımıza anne ve babası ‘emel ve gürsel’le bir ömür boyu mutlu ve özgür bir yaşam dileriz.. duydum ki ‘gürselim’ bize mekanda ‘deniz baran’ımızın şerefine müthiş bir gece hazırlamış.. sabırsızlıkla bekliyoruz o geceyi..

tekrar hoş geldin ‘deniz baranım’ nedim amcan bir elinde jack bir elinde tavşanlı bira poşeti seni mekanda bekliyor..’

 

Nedim.. (Crockett..)

‘CEM KISMET’in ‘BEHZAT Ç. DİZİ VE FİLM MÜZİKLERİ’ albümü çıktı!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘CEM KISMET – PİLLİ BEBEK’in ‘BEHZAT Ç.  DİZİ VE FİLM MÜZİKLERİ’ albümü çıktı!

 

değil yazı yazacak, konuşacak ve nefes alacak bile durumda değilken ancak ya ‘gamzem’ ya ‘behzat ç.’ ya ‘pilli bebek’ yazı yazdırabilirdi bana.. ‘gamzem’ için yazmak kolay değil.. onu anlatabilmek, onu yazabilmek bilemiyorum.. cesaret edemem şu an.. hayattaki tek kutsalım.. onunla, onun sayesinde nefes alabiliyorum uzun zamandır.. onlarca yıllık dost, aile, akraba vs kuleleri birer birer yıkılırken kırk yıldır berabermişiz gibi bana destek olan, her şeyi göze alarak arkamda değil yanımda duran ‘gamzem’i de belki bir gün anlatırım.. en kısa zamanda kendisi de aramızda olacak zaten..

neyse kim ne derse desin bu topraklarda rock müziğin en kralını yapan ve ‘behzat ç. dizisine verdiği katkıyla diziyi daha yukarılara çıkaran ‘cem kısmet’ ve grubu ‘pilli bebek’in ‘behzat ç. bir ankara polisiyesi dizi ve film müzikler’ bugün müzik marketlerde yerini aldı..

zor ve boktan günler geçirdiğim şu günlerde uzun süredir beklediğimiz bu albümün çıktığını ‘reis blackhawk’ telefon mesajıyla müjdeleyince hemen sıcakta kendimi kadıköy sokaklarına attım.. gittiğim ilk iki müzik markette albümü bulamayınca kan ter içinde ve küfürler yağdırarak en gıcık olduğum yere gittim ve albümü karşımda buldum.. hemen reise ve kendime birer tane kaptım ve doğruca çöplüğüme döndüm.. daha dinlemeden mekana ‘reis’ ile birlikte ‘yücelim’ de geldi..  ve hemen ‘haram geceler’den dinlemeye başladık iki cd den oluşan bu muhteşem albümü..

‘cem kısmet’ ile ‘pilli bebek’i ve gelmiş geçmiş en iyi yerli dizi ‘behzat ç’yi burada uzun uzun anlatmaya gerek yok.. özellikle kendini solcu ve entel dantel zanneden kesimden bazı insanların diziye yaptıkları zulme karşı yazdığım yazımı yakında bitireceğim.. herkesin eleştirilerine, görüşlerine saygılıyım ancak sadece bir diziyi bitirmek, yok etmek için yapılan eleştirilere aynı sertlikte yanıt verdik ve vermeye devam edeceğiz..

uzun zaman sonra yazdığım bu yazı ‘aylak adamız’ için belki yeni bir dönemin başlangıcı olur ‘cem kısmet’ sayesinde.. hadi bakalım herkes albümü almaya.. bu albümü almayanlar için sadece üzülürüm bu albümü dinleyemedikleri için..

‘reis’e selam ‘cem kısmet ve pilli bebek’le yola devam..

nedim.. (crockett..)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fotoğraflar albümden..)