KARA DERYALARDA BİR FENERSİN.. – VAMOS BIEN

İlgilenenler için : VAMOS BIEN MANİFESTOSU..

‘neden vamosbien’liyiz?

çünkü fenerbahçeliyiz !

bütün fenerbahçe’lilerin ortak noktası bir oyun olarak futbolu ve diğer spor dallarını sevmeleri ile sarı-lacivert renklere duydukları aşktır.

peki ama neden vamos bien’liyiz ? neden ayrı bir platform içindeyiz?

çünkü:

vamos bien’li eşitlikten yanadır, hayatın her alanında olduğu gibi tribünlerde de hiyerarşiye karşıdır. vamos bien’li sarı-lacivert renk aşkıyla örgütlenmiş bütün taraftar gruplarını kardeş olarak görür.

vamos bien’li adaletten yanadır, haksızlığa boyun eğmeyendir. isyancıdır… haram zaferler yerine helal üzüntüleri tercih edendir.

vamos bien’li paraya değil emeğe ve yeteneğe itibar eder. bu nedenle en pahalı olanı değil en iyi performans sergileyeni sahada terini son damlasına kadar akıtanı tercih eder.

vamos bien’li yalan haberle, yaygarayla, kavga, gürültüyle prim yapmaya çalışan, çıkar odaklarıyla işbirliği halinde kulüplerin içini karıştıran ya da onları yönetmeye çalışan medyaya ve medya mensuplarına karşıdır.

vamos bien’li tribünde şiddete karşıdır. futbolun dostça rekabet olduğunu bilen vamos bien’li, toplumun liselerden başlayıp her alanına yayılan şiddetin gerçek nedenlerine eğilmeyip her konuda “bir terör” başlığı yaratma meraklılarına karşı olduğu gibi gündelik hayatın şiddetini tribünlere taşımak isteyenlere de karşıdır.

vamos bien’li cinsiyetçiliğe karşıdır. kadınların da en az erkekler kadar takımını destekleme hakkını kabul eder. kadınları tribünden uzaklaştıran her tür eylemin ve söylemin karşısındadır. bu nedenle kadınları ve eşcinselleri aşağılayan her tür küfürün edilmesine karşıdır.
vamos bien’li ırkçılığa ve şovenizme karşıdır. bu nedenle türkiye’deki siyahi futbolcuların “türkiye’de tribünlerde ırkçılık yok” yanılsamalarına, diyarbakırspor ile yapılan her maçın kürtleri, trabzon ya da karadeniz takımları ile yapılan maçların lazları, eskişehirspor ile yapılanların tatarları, fransız takımları ile yapılanların ermenileri, yunan takımları ile yapılanların rumları aşağılama ve hakaret vesilesi olmasına karşıdır.

vamos bien’li yoksulların dışlanmasına, yıllarını tribünden fenerbahçe’sini ya da kendi kulübünü izlemeye ayırmış on binlerin pahalı bilet politikalarıyla tribünlerin dışında bırakılmasına karşıdır. aynı zamanda stada gelme olanağı bulamayan onbinlerin kendi sevdikleri takımı paralı kanallar aracılığıyla seyretmek zorunda bırakılmasına da karşıdır. vamos bien’li bütün spor karşılaşmalarının kamuya açık kanallarda gösterilmesini savunur.

vamos bien’li “izleyici”, “seyirci” ya da “müşteri” olmaya karşıdır. vamos bien’li taraftardır ve taraftar kültürünü yaşatmak isteyen herkesin yanındadır. bu nedenle vamos bien’li en önemli değer olarak gördüğü takım formasının üzerinde özel şirketlerin reklamının alınmasına karşıdır.

vamos bien’li sponsorluk adı altında takımının isminin başına, sonuna, ortasına özel şirket isimlerinin konulmasına karşıdır. sponsorluktan elde edilecek gelirin kulüp yönetimi, taraftar işbirliği içinde farklı kaynaklar yaratılarak çözümlenmesi gerektiğini savunur.

vamos bien’li taraftarların stadı bayram yerine çevirdikleri, sevdikleri renkleri destekledikleri, kendilerini ifade ettikleri pankart ve bayrakların asılmasına engel olan ve bu alanları reklam panolarıyla dolduran mülki amirliklere, özel şirketlere ve yönetimlere karşıdır.

vamos bien’li stada bayrak sopası sokulmamasına, deplasman seyircisi olmanın eziyet olmasına, stada deplasman seyircisinin alınmamasına, deplasman seyircisine uygulanan fahiş bilet fiyatlarına, karşıdır.

vamos bien’li tribüne güvenlik gerekçesiyle giren ama daha büyük bir güvensizlik ortamı yaratan polisin copuna, kalkanına, biber gazına, gaz bombasına, silahına, kelepçesine, saldırgan tutumuna karşıdır.

vamos bien’li merkezi hükümetin, mülki amirliklerin, yerel yönetimlerin, özel sermayenin çeşitli şirket gruplarının kendi çıkarları doğrultusunda başta futbol olmak üzere sporu kullanmalarına karşıdır.

vamos bien’li hangi kulüp olursa olsun karaborsayı teşvik ve organize edenlere ya da kulüp yönetimleri içinde bu yolla iktidar arayanlara, bu nedenle tribünlerde desteklenen şovenist mafyatik örgütlenmelere karşıdır.

çünkü;

vamos bien enternasyonalisttir, sarı-lacivert renge gönül veren herkestir. lefter küçükandonyanis’dir, can bartu’dur, karnik aslanyan’dır, didi’dir, dadcu’dur, rapaiç’dir, revivo’dur, rıdvan’dır, aykut’tur, pierre van hooijdonk’dur, alex de souza’dır, tuncay’dır, anelka’dır, appiah’dır ve adlarını sayamadığımız onlarca kişidir. bu futbolcular milliyetleriyle değil futbol ülkesinin insanları olmasıyla kalbimizde taht kurmuştur. bu nedenle fenerbahçe türktür, lazdır, kürttür, çerkezdir, ermenidir, rumdur, yahudidir, brezilyalıdır, sırptır, bosnalıdır, isveçlidir kısaca halkların kardeşliğidir!…

vamos bien’li özgürdür, kimseye itaat ve biat etmez! özgür düşüncesiyle kararını verir. bu nedenle vamos bien’li katılımcı demokrasiyi destekler. her fenerbahçe taraftarının kongre üyesi olmasının ve yönetime aday olmasının koşullarının yaratılmasını destekler.

vamos bien’li emekten yanadır. türkiye’de futbolcuların sadece üç büyüklerde oynayanlardan ibaret olmadığını, çeşitli liglerde binlerce futbolcunun bu meslekten ekmek yediğini bilir. bu nedenle bu futbolcuların menajerler ve kulüp yönetimlerinin elinde bir köle gibi kullanılmasına karşıdır. vamos bien’li bütün futbol emekçilerinin örgütleneceği bir sendikal yapıyı destekler. profesyonel futbolcular derneği’nin aktif hale getirilip, gerçek anlamda futbolcuları temsil etmesi gerektiğini savunur.

vamos bien’li demokrattır. spor aleminin taraftar, sporcu, teknik yönetim, idari yönetim olarak bir bütün olduğunu bilir. bu nedenle başta milyonlarca liralık bir bütçeye sahip olan futbol federasyonu olmak üzere spor federasyonlarının siyaset, mafya ve çıkar gruplarının rant alanı olmasına karşıdır. vamos bien’li milyonlarca insanı ilgilendiren sporları yöneten federasyonların genel kurulunun spor dünyasının bileşenlerinin en demokratik biçimde temsiline imkan verilecek tarzda değişmesinden yanadır.

vamos bien’li çevreye duyarlıdır. spor kompleksi ve kulüp yardımı adı altında şehrin halk ve kent sağlığı açısından en güzel yerlerinin (seyrantepe, riva vs.) spekülasyona açılmasına buraların birer rant alanı olmasına karşıdır. vamos bien’li doğa ile uyumlu yapılan spor mekanlarını destekler.

vamos bien’li sadece futbolun değil tüm diğer amatör sporların da desteklenmesinden yanadır.

vamos bien’li tüm toplumun spor yarışmalarını izleyebileceği olanakların yaratılmasının yanı sıra tüm toplumun spor yapabileceği ortam ve olanaklarının yaratılmasından yanadır.

vamos bien’li sporun milliyetçiliğin besleneceği bir ortam değil uluslararası kardeşliğin pekiştirileceği bir ortam olmasını savunur.’

(ayrıntılı bilgi için : www.vamosbien.net )

Comments are closed.