Günün Şarkısı : EVERYBODY KNOWS.. – LEONARD COHEN

Aylakadamız’da bugünün şarkısı büyük usta LEONARD COHEN’den ‘EVERYBODY KNOWS’.. Yandan müzik kutusundan dilediğiniz kadar bu şarkıyı dinleyip bir tek ya da iki tek ya da bilmem kaç duble içip bayılabilirsiniz.. Ama merak etmeyin Aylakadamız okuyan bayılmaz içtikçe ayılır.. Gülüşünüzle kalın..

EVERYBODY KNOWS..

Everybody knows that the dice are loaded. Everybody rolls with their fingers crossed..
Everybody knows that the war is over. Everybody knows the good guys lost. Everybody knows the fight was fixed : the poor stay poor, the rich get rich. That’s how it goes. Everybody knows..

Everybody knows that the boat is leaking . Everybody knows that the captain lied. Everybody got this broken feeling. Like their father or their dog just died. Everybody talking to their pockets. Everybody wants a box of chocolates. And a long stem rose. Everybody knows..

Everybody knows that you love me baby. Everybody knows that you really do. Everybody knows that you’ve been faithful , give or take a night or two.. Everybody knows you’ve been discreet , but there were so many people you just had to meet without your clothes. And everybody knows..

And everybody knows that it’s now or never. Everybody knows that it’s me or you. And everybody knows that you live forever when you’ve done a line or two. Everybody knows the deal is rotten :‘old black joe’s still pickin’ cotton for your ribbons and bows. And everybody knows.. 

LEONARD COHEN

HERKES BİLİYOR..

Herkes biliyor zarların hileli olduğunu. Herkes yuvarlanıyor iyi şanslar dileyerek. Herkes biliyor savaşın sona erdiğini. Herkes biliyor iyilerin kaybettiğini. Herkes biliyor dövüş önceden ayarlanmıştı. Yoksullar yoksul kalır , zengin zenginleşir. İşler böyledir. Herkes biliyor..

 

Herkes biliyor teknenin su aldığını. Herkes biliyor kaptanın yalan söylediğini. Herkeste babaları ya da köpekleri biraz önce ölmüş gibi buruk bir his var. Herkes cebi için konuşuyor. Herkes bir kutu çikolata ve uzun saplı bir gül istiyor. Herkes biliyor..

 

Beni sevdiğini herkes biliyor bebek. Herkes biliyor bunun böyle olduğunu. Herkes biliyor sadık kaldığını bir iki geceyi saymazsak. Herkes biliyor dikkatli olduğunu ama üstünde elbisen olmadan görüşmek zorunda kaldığın öyle çok kişi vardı ki. Herkes biliyor..

 

Herkes biliyor ya şimdi ya da asla. Herkes biliyor ya ben ya da sen. Herkes biliyor bir iki şey yapmışsan sonsuza dek yaşadığını. Herkes biliyor anlaşmanın hileli olduğunu. Yaşlı siyah Joe senin kurdelelerin ve fiyonkların için hala pamuk topluyor. Herkes biliyor.. 

LEONARD COHEN

(Türkçesi : Mustafa Yılmazer / Leonard  Cohen , Şarkılar – Şiirler , AYRAÇ Yayınları – Mayıs-1996)

Comments are closed.