Ernesto……-ZUĞAŞİ BEREPE (Denizin Çocukları)

Zugasi-Berepe-2

che-2

Ernesto (Zuğaşi Berepe)

Komişkun
A murumsxi çima vikaçare
Leta zordasen
Ti goyomaktasen
Kapula kale si bzirare
‘hayde’misvare ernesto steri
Vidat
Murunsxepeşi opşa na on a nsa tudeşa…………

Söz: Memedali Barış Beşli
Müzik: Kazım Koyuncu
Albüm: Va Mişkunan

Zugasi-Berepe-4

Ernesto (türkçesi)

Biliyorum
Bir yıldız yağmuruna tutulacağım
Toprak çökecek
Başım dönecek,arkamda seni bulacağım
‘haydi’ diyeceksin ernesto gibi
Gidelim
Yıldızların çok olduğu
Bir gökyüzü altına…………

che-1

Zuğaşi Berepe (Lazca: Denizin Çocukları) : Lazca sözlü rock yapan ilk müzik grubu. 1993-1998 yılları arasında etkinlik göstermiştir.

1993 yılında Mehmedali Barış Beşli’nin Lazca sözlü ve politik içerikli müzik yapma fikri üzerine M. B. Beşli, Kazım Koyuncu tarafından “ŞK’U” (biz) adıyla kuruldu, daha sonra Zuğaşi Berepe adını aldı.

İlk albümleri “Va Mişk’unan” (Bilmiyoruz) 1995 yılında Anadolu Müzik etiketiyle yayınlandı. Albümde sert rock tınılarına, bir Karadeniz müzik enstrümanı olan tulum da eşlik eder. Albümde sol-politik mesajlar da gözardı edilmemiş, “Ernesto”, “Oxoşk’va do Oropa Şeni” (Özgürlük ve Aşk İçin) adlı Lazca şarkıların yanısıra “Ben” adlı Türkçe parçada anarşizan sözler kullanılmaktadır. Aynı albümde “Avlask’ani Cuneli’ (Avlun Güneşlidir), “Golas Empula Yulun” (Yaylada Bulut Geziyor) gibi otantik Laz şarkıları da seslendirilmiştir.

1998 yılına gelindiğinde sınırlı sayıda basılan ve konser kayıtlarıdan oluşan “Bruxel-Live” CD’sinden sonra “İgzas” (Yürüyor) adlı albümü çıkaran grubun, eleman sayısının arttığı gözlenir. Bu süreçte gruba, Cafer İşleyen (bass gitar,perküsyon ve flüt), Gürsoy Tanç (elektronik gitar), Zülkifil Murat Dilek (davul), Uğurcan Sezen (keyboard) katılmıştır. Tulumda ise ilk albümde olduğu gibi bu enstrümanın sayılı ustalarından Mahmut Turan vardır. Bu albümde sert rock müzik yerine, daha yumuşak ve teknik altyapılı bir müziği tercih eden grup, “Ka Tun Mita Xendasoç” (Dilerim Kız Sen Yaşamayasın) adlı Hemşince bir şarkıya da yer vermiştir.

Zugasi-Berepe-1

Zugasi-Berepe-3

Comments are closed.